pon, 17 listopada 2014

Gdynia dla wtajemniczonych w zdrowy życia tryb

Na fali. Blog Włodzimierza Machnikowskiego

 

Sportowo-rekreacyjna przestrzeń Gdyni zaczyna się pod lasem na obrzeżach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, ciągnie się przez sportowy kompleks GOSIR-u ( z Areną Gdynia , Stadionem Miejskim i Narodowym Stadionem Rugby w tle), schodzi łagodnie w stronę Skweru Kościuszki i Bulwaru Nadmorskiego albo ostro klifem od strony Orłowa. Bieg,marsz, jazdę można zatem zacząć w lesie, a skończyć w wodzie. Wszystko to w zurbanizowanym wielkomiejskim pejzażu.

Bulwar Nadmorski ... 

- zaczyna się śródmiejską plażą, a kończy parkingiem wieńczącym Aleję Piłsudskiego. To ważne, bo można pozbyć się balastu i ruszyć w górę, w dół lub wzdłuż. Na bulwarze w poniedziałki rządzą ci, co "biegają, bo lubią" , we środy ludzie z kijkami, a w soboty o 9.00, tak jak na całym świecie, odbywa się spotkanie z cyklu parkrun. 

 

Skwer Kościuszki... 

 

- tu przychodzi się na spacer, na koncert plenerowy i na Sylwestra. Można pozwiedzać okręty i pograć w streetballa. Najważniejsze dzieje się jednak cztery razy o stałych porach roku z okazji Grand Prix . W lutym mamy Bieg Urodzinowy, w maju Europejski, w czerwcu Nocny Świętojański, w listopadzie Niepodległości. Walorem miejsca jest... przestrzeń. Wrażenia rozmachu nie sposób uniknąć. Intencje są zresztą wręcz przeciwne.

 Olimpijska... 

- to historyczny adres koszykarek Warty/FotyPorta/Lotosu/Polpharmy i piłkarzy Arki. To nowe miejsce październikowej zbiórki uczestników MTB Gdynia Maraton i stałe aktywnych uczestników zajęć fitness ( pon.), jogi (wt.), tai chi (czw.), zumby i pilates (sob.)

Olimpijska to także łącznik sportowego kompleksu dwóch stadionów, jednej hali i kilku boisk piłkarskich. 

 Plaża Śródmieście....

 - to miejsce w sezonie tętniące życiem siatkarzy i piłkarzy, oczywiście plażowych.

 Polanka Redłowska...

 - najbardziej malownicze chyba spośród wszystkich wymienionych i otwarte na wszystko i dla wszystkich. Znana choćby z tego, że Nocny Przejazd Rowerowy kończy się w tym tajemniczym, szczególnie nocą, miejscu. 

 

 Pod oknami magistratu....

 - Skate Park - to znak czasu, a lodowisko sygnał, że zima przejęła inicjatywę.

Skate Park

-  to znak czasów, zmiany mentalności i zainteresowań. Młodzi ludzie są dynamiczni, ekspresyjni i zaborczy. Potrzebują przestrzeni, by wyrazić emocje i  ... popisać się zwinnością. Dorośli to zrozumieli i w samym centrum miasta przeznaczyli 1,5 tys. metrów kwadratowych na ten właśnie cel. Całość jest podzielona na tzw. część streetową oraz bowl. Obiekt jest ogólnodostępny w godz. od 8 do 22. Odbywają się tam m.in. warsztaty dla adeptów jazdy na deskorolce, rowerze bmx czy rolkach. Scenografię stanowią efektowne fotografie, które mogą stanowić źródło natchnienia dla nowych figur i ewolucji. W opinii użytkowników - fajne miejsce...

 

 

 

 

 

Włodzimierz Machnikowski

Jak się człowiek nagada na antenie, to pisanie nabiera właściwości terapeutycznych, pozwala poukładać myśli, nabrać dystansu, wyciszyć emocje...

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież