pon, 01 września 2014

Machado musi odejść

Na fali. Blog Włodzimierza Machnikowskiego
 Joaquim Machado Joaquim Machado Fot. Krzysztof Mystkowski/Agencja KFP

"Daje ciała" i pewnie "straci głowę"... Joaquim Machado w ciągu najbliższych godzin może stracić posadę trenera Lechii. Dodam, że moim zdaniem, także powinien. Cudzysłów na początku wskazany, bo przecież nikt Portugalczyka nie zamierza mordować, choć gdy ogląda się sposób prowadzenia zespołu podczas meczu i fatalny styl prezentowany przez biało-zielonych, to wnioski wiodą do tezy zawartej w tytule niniejszego wpisu.

Argumentów za zwolnieniem Portugalczyka jest mnóstwo:

1/ Wyniki...

Choć sytuacja w tabeli nie jest jeszcze tragiczna, plasujemy się nad kreską wyznaczającą cele. Lechia wygrała dwa mecze wyjazdowe, ale u siebie przegrywa i remisuje z drużynami nieeuropejskiego formatu, czego dowody znaleźliśmy w Lidze Europejskiej.

2/ Styl...

W grze Lechii nie ma ładu, składu i pomysła - jak by powiedział nomen omen Ferdek Kiepski. Bramki strzelone są efektem indywidualnych umiejętności graczy, a stracone - brakiem tychże umiejętności. Dariusz Trela, który w Lechii miał być bramkarzem na lata, zachowuje miejsce w wyjściowym składzie tylko dlatego, że wobec kontuzji Mateusza Bąka, nie ma żadnej konkurencji. Skoro zdecydowano się zatrudnić 20 nowych graczy, to można było jeden ruch kadrowy wykonać na pozycji bramkarza. Z drugiej strony - i to nie jest zarzut pod adresem Machado, trener w Lechii nie jest z pewnością osobą, która decyduje o tym, kogo zatrudnić. Jednak Machado - i to jest już zarzut, nie ma absolutnie pomysłu jak to wszystko poukładać.

3/ Brak motywacji...

Przełom w Lechii w minionym sezonie nastąpił po zatrudnieniu Ricardo Moniza. Holender też nie znał drużyny, ale bardzo sprawnie przeprowadził rozpoznanie, podłączył prąd i omal nie skończyło się na europejskich pucharach. Machado sprawia wrażenie człowieka bezradnego. Podczas meczu nie potrafi wstrząsnąć drużyną. Przeprowadza dziwne zmiany, do których kluczem bywa nazbyt często desperacja. Ustawienie zawodników na boisku, rotacja, daje także świadectwo niewiedzy trenera. Ruch Chorzów na tle Lechii prezentował się jak Barcelona na tle Espanyolu ... Barcelona, a Łukasz Surma i Marek Zieńczuk jak profesorowie futbolu. Spośród nowych zawodników Lechii żaden nie mógł równać się z tymi starymi.

4/Próżność...

Machado zrezygnował z usług Marka Szutowicza, który dbał o przygotowanie motoryczne zespołu. Portugalczyk miał stwierdzić, że jego zespoły nigdy nie miały problemów z kondycją i szybkością. No a skoro nie ma problemu, to nie ma się czym zajmować. Przybory do ćwiczeń fizycznych trafiły do magazynu.

5/ Brak charakteru...

Zachowanie Machado przy okazji Sadajew-story świadczy o tym, że trenerowi brakuje stanowczości, konsekwencji i charyzmy. Wszystkie te przymioty stanowią warunek niezbędny posiadania autorytetu. Ten z kolei jest warunkiem niezbędnym do bycia dobrym trenerem.

Wniosek : Szybko trzeba zatrudnić nowego trenera, bo szkoda czasu. W piątek mecz towarzyski z HSV Hamburg będzie znakomitym poligonem do sprawdzenie kwalifikacji wszystkich graczy. W związku z przerwą na reprezentację, nowy szkoleniowiec będzie mógł przeprowadzić nawet kilkanaście treningów, zestawić optymalny skład, wymyślć i przećwiczyć taktykę, no i to, co w Lechii jest absolutnie niezbędne - podłączyć prąd...

PS. W poniedziałek szefowie Lechii zaczęli operacje dymisja. Działali równolegle. Pracowali nad pranym aspektem dymisji szkoleniowca, szukając jednocześnie jego następcy. W mediach rozpętała się polemika. Kto pierwszy użył nazwiska Hajto ?!!!. Temat co najmniej do wtorku nieaktualny. Najpierw trzeba zrobić miejsce. Plany przeniesiono na dzień następny. Losy  Machado są jednak- według mojej wiedzy- przesądzone.

 

Włodzimierz Machnikowski

Jak się człowiek nagada na antenie, to pisanie nabiera właściwości terapeutycznych, pozwala poukładać myśli, nabrać dystansu, wyciszyć emocje...

Komentarze   

0 # Marek 2014-09-01 18:08
Witam i od razu potwierdzę myśl o zmianie trenera.Niestet y trener nie ma ikry do rządzenia drużyna,nie zna zawodników.Pomi jam fakt,że pewnie nie decyduje o wypożyczeniach i zakupach w klubie.Piłkarze są,trener jest,ale go nie ma,a na boisku każdy sobie rzepkę skrobie.Kondycy jnie nie ma szału,głownie kotłowanina w środku pola,dziurawa obrona,niepewny bramkarz i brak gry skrzydłami.Plus em są Makuszewski,Vra njes,Colak,Frie senbichler.Ktos musi zapanować nad tym chaosem.Może w przyszłym sezonie będa grali z pomysłem i wiara w swoje umiejetności bedac już prawdziwym zespołem.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # Mati 2014-09-01 16:34
Ten trener to nieporozumienie !
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj
0 # tomasz 2014-09-01 15:36
witam Panie Włodzimierzu i w pełni popieram, bylem na treningu Lechii,, rola trenera sprowadzala sie do podawania pilek i okrzykow " ja, ja, gut ", a faktycznie trening prowadzil chyba drugi trener
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież