nd, 02 listopada 2014

Skarbówka i jej uznaniowość, czyli kto szuka ten znajdzie

Blog Leszka Szmidtke

Ponieważ wielokrotnie o tym problemie mówiliśmy i mówimy w programie „Ludzie i pieniądze” więc raczej nikogo nie zaskoczę nawiązaniem do przedsiębiorczości. Trochę mnie sprowokowała premier Ewa Kopacz. A jeszcze bardziej cytowany przez nią ranking Banku Światowego Doing Bussines. Otóż jeżeli wierzyć temu rankingowi tak dobrze jak teraz jeszcze w Polsce przedsiębiorcom nie było.

W największym skrócie i pomijając komentarze Pani Premier: jest to najbardziej wiarygodny tego typu wskaźnik (oczywiście można mieć zastrzeżenia do metodologii) i w 2015 mamy się plasować na 30 miejscu na 189 przebadanych państw. Na pierwszym miejscu Singapur, zaś w naszej części Europy jesteśmy przed Czechami, Słowacją i Węgrami. Co jeszcze ważne, że jest to skok do przodu (w rankingu Doing Bussines Poland 2014 byliśmy na 45 pozycji) i ponoć będzie jeszcze lepiej, bo rząd chce zmienić, uprościć i generalnie poprawić: Kodeks Budowlany, Ordynację Podatkową, Prawo działalności gospodarczej. Już teraz wg Banku Światowego Polska pod względem prowadzenia działalności gospodarczej jest powyżej unijnej średniej.

Wskaźników branych pod uwagę jest wiele i np. wśród nich koszt podłączenia do sieci elektrycznej. Niestety niekiedy mocno odstajemy od czołówki – choćby pozwolenie na budowę (137 miejsce). Nim doczekamy się raju na ziemi, albo doczekają się go przedsiębiorcy, warto ocenę Banku Światowego skonfrontować z oceną samych zainteresowanych. Oczywiście wkraczamy w obszar odczuć i to czasami bardzo indywidualnych, ale one też mają znaczenie gdyż oddają tzw. klimat. Z tym nie jest najlepiej.

Najczęściej słychać utyskiwania na różnego typu administracje, a szczególnie administrację skarbową. Zastrzeżenia (małych i dużych przedsiębiorców) budzi uznaniowość. Nie chodzi o niepłacenie podatków. Przedsiębiorcy np. narzekają (zgodnie), że kontrole mają zadanie znaleźć niedociągnięcia lub w razie czego je stworzyć. Skoro tak, to szukają, a kto szuka ten często coś znajduje. Poza tym czas płynie i między innymi pojawiają się nowe interpretacje oraz nowelizacje, wg których oceniane są wcześniejsze rozliczenia.

Nic więc dziwnego, że jedna z organizacji pracodawców chce happeningiem pod budynkami Ministerstwa Finansów uczcić 500 nowelizację podatku VAT (dyskretnie pominę ile trzeba czekać na zwrot tego podatku). Przedsiębiorca prowadzący działalność w Holandii i Polsce kiedyś wspominał i porównywał, że tam urzędnicy podchodzą z zaufaniem, chcą pomóc żeby podatek był mniejszy. U nas przychodzą żeby znaleźć przewinienie, bo z tego są rozliczani. No i dlatego jego zdaniem szukają…

Przedsiębiorcy też są różni i nie wszyscy są kryształowo uczciwi (szczególnie w sprawach płacowych). Jednak jeżeli wierzyć Ewie Kopacz prawo będzie konstruowane z myślą o uczciwej większości. A zmiany chyba następują skoro rok temu usłyszałem następujące słowa przedsiębiorcy z długim stażem, który dzień wcześniej był w tzw. skarbówce „po raz pierwszy nie traktowali mnie jak złodzieja”. 

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież