pt, 17 kwietnia 2015

Info koszmary

Czepialskiego zapiski. Blog Jurka Boja
Info koszmary fot. Jerzy Boj

Historia straszna. W rodzinie szum. Czy to możliwe, żeby stacja TVP INFO cioteczkę do traumy doprowadziła? Przy obiadku rodzinnym padają pytania o granice. Oto moja ciotka lat 76, żwawa starsza pani, Bronisława B. z domu Żabska, przestała wychodzić z domu. Zasiadła na krześle w kuchni, nałożyła ciemne okulary, zasłoniła zazdrostki i tak siedzi już od tygodnia.

Przychodzi rodzina, pyta, co ciotunia sobie znowu wymyśliła. Protest jaki , szantaż na rodzinie, do grobu ciotunia się wybiera. Nic. Ani słowa. Jedynie wzrok wbity w telewizor wskazuje, że coś ją wzburzyło, albo przeraziło w telewizji. Kanał TVP INFO włączony, głos wyciszony. Co się stało?

Rada w radę, rodzina postanowiła wyrzucić z kuchni telewizor, odciąć antenę, a cioteczna wnuczka, psycholog z zawodu i praktyki przeprowadziła z ciotunią psychoterapeutyczną rozmowę. Trwała długo, zza drzwi cioteczki płacz i krzyki na przemian dochodziły, by wreszcie nasza psycholog wyszła i oznajmiła: po kłopocie.

Cioteczka ogląda regularnie TVP INFO. Wstaje o pranku włącza kanał i krząta się po kuchni. Gdy tak od siódmej rano do dziewiątej niemal bez przerwy, z nawrotami co 15 minut prezenterzy i redaktorzy bombardowali ciotkę tragediami, gwałtami, porwaniami, zabójstwami, przestępstwami, kradzieżami, kryminałami – coś się w starszej pani załamało. Cały świat zwalił się jej na siwą głowę. W każdym mroku widziała porywacza, złego ojca, zabójcę, złego policjanta, skorumpowanego urzędnika, matkę po aborcji, doktora we krwi. Ze strachu usiadła więc na środku kuchni, założyła ciemne okulary, zasłoniła zazdrostki i czekała aż zło wtargnie do kuchni i pożre jej złocisty rosół.

Nie wierzyłem. Włączyłem dziś o 7 rano, w piątek,, kanał TVP INFO i leżąc pod kołderką oglądałem. Oglądając, z minuty na minutę wyżej kołderka wędrowała, aż zakryła mi nos. Ciało, bez mojej zgody drżeć zaczęło. Ręka sięgnęła po ciemne okulary. Uszy płonęły. Oto od siódmej rano złe wieści.  Porwane dzieci, zabite dzieci, źli policjanci, człowiek w hipotermii (niestety czuje się dobrze), porwanie, nocne wilki i drzwi – cały zły świat zwalił się mi do łóżka, rozlał poranną kawę, odgryzł kawałek kanapki. NIC pozytywnego. Ani jednego miłego słowa, Żadnych pozytywnych wiadomości. Tylko reporterzy z miłymi uśmiechami relacjonują ponure wydarzenia.

Na szczęście odezwał się telefon, ktoś zapukał do drzwi, na dole zaszczekały psy i  trauma w czarnym płaszczu i ciemnych okularach nie dopadła mnie. Od dziś  zamierzam przestać oglądać TVP INFO. Nic pozytywnego z tego kanału nie wypłynie. Gdzie są granice dziennikarstwa informacyjnego, a dziennikarstwem tabloidowym? Czy publiczna stacja musi straszyć zamiast ostrzegać. Czy dziennikarze nie potrafią znaleźć innych informacji, pozytywnych, o pozytywnej stronie natury człowieka? Dlaczego przez trzy poranne godziny rozmawia się tylko o sprawach złych, dołujących? To prowadzi do paranoicznego oglądu otoczenia. Dziś, ojciec nie może przytulić córki na pożegnanie, bo zaraz będzie posądzony o niecne zamiary i o trzeciej nad ranem przyjdzie służba moralnego niepokoju, zamknie bez pytania, osądzi bez dania racji. 

Cioteczka nie będzie oglądać programów informacyjnych.

Jerzy Boj

Jestem dziennikarzem na emeryturze, ale nadal aktywnym w tym, co robiłem całe życie z największą przyjemnością. Realizuję się więc w filmowaniu i montowaniu tego, co zapisze kamera, w podróżowaniu i obserwowaniu świata. Sprawia mi przyjemność poznawanie  nowych technologii telewizyjnych. Nadal lubię morze i rejsy w nieznane. Poza tym znielubiłem politykę i już nie ronię łez nad upadkiem polskiego dziennikarstwa. I prawdą jest, że chętnie przeniosę się na Sri lankę, jeśli dostanę taką propozycję :). 

Komentarze   

0 # Kerri 2016-05-26 17:16
Your style is unique in comparison to other individuals I've read stuff from.
Thanks a lot for posting in case you have an opportunity, Guess I'll just book mark this blog.


Look at my blog DevonLRabell: games2fly.com/.../linoprice13
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytuj

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież